Rekuperatory czyli wymienniki w chłodnictwie.

Pewne rekuperatory czyli wymienniki mają swoje zastosowanie także w chłodnictwie.Ich zadaniem jest chłodzenie czynników roboczych, na przykład cieczy, albo gazów. Jakie rodzaje wymienników stosuje się właśnie we wspomnianym chłodnictwie?

Najczęściej są to wymienniki ciepła płaszczowo- rurowe z wężownicą, wymienniki płaszczowo- rurowe, basenowe, płytowe lutowane i płytowe skręcane. Rodzaj wymiennika będzie zależał od typu układu chłodzenia. Na przykład w układzie chłodzącym samochodu używa się najczęściej cieczy jako wymiennika ciepła. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wymiennikami cieczowymi. Istnieją także wymienniki powietrzne, wśród których są rekuperatory. To właśnie chłodnice powietrzne stosuje się w instalacjach mających za zadanie przetwarzanie energii i wykorzystanie jej w instalacjach.

Producenci coraz bardziej skłaniają się w stronę chłodnic, czyli wymienników powietrznych, więc z pewnością rekuperatory będą coraz bardzie powszechne nie tylko w chłodnictwie ale i w procesach ogrzewania.

Powietrze ma wiele zalet, na przykład nie zamarza, jest za darmo i nie czyni szkód środowisku i dlatego jest uznawane za optymalny czynnik chłodzący.