Budowa wielkopowierzchniowych obiektów to nie lada wyzwanie dla inwestora. Taka budowa obwarowana jest bowiem wieloma nakazami i zakazami; musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, co wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych.
Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu budynku, który - między innymi - musi uwzględniać system wentylacji. Odpowiednia wentylacja jest niezbędna do tego, by w budynku mogli bezpiecznie przebywać ludzie. Systemy wentylacyjne dostarczać muszą świeże powietrze i odprowadzać to zastane, które jest już zanieczyszczone. Właściwe poprowadzenie kanałów wentylacyjnych wymaga więc dużej wiedzy.
W przeciwieństwie do niewielkich mieszkań na osiedlach, wielkopowierzchniowe obiekty nie mogą się obyć bez instalacji wentylacji mechanicznej. Na takich dużych przestrzeniach nie można bowiem liczyć na to, że strumień wpadającego powietrza będzie na tyle silny, że dotrze do wszystkich pomieszczeń jednocześnie, wywieje zanieczyszczone już powietrze, dostarczając świeże.
Nawiew powietrza musi być wyzwalany za pomocą specjalnych urządzeń. Takie urządzenia wentylujące możemy montować także w naszych domach. Ich wielkość i wydajność będzie jednak inna niż ta przypisana wentylatorom w dużych obiektach, ponieważ moc urządzenia uzależniona jest od wielkości powierzchni wymagającej wentylacji.
Wielkopowierzchniowe budynki wymagają bardzo zaawansowanego technologicznie systemu, w którym nieodzownym elementem są rekuperatory. Urządzenia te stanowią centrum systemu wentylacyjnego, umożliwiając odzysk ciepła. Wentylacja pozwala więc nie tylko oczyszczać powietrze krążące w budynku, lecz także je ogrzewać, co jest szczególnie ważne zimą.
Ogrzewanie dużych powierzchni samo w sobie jest nie lada wyzwaniem. W dużych centrach handlowych, poszczególne butiki decydują się na zakup nagrzewnic powietrza, które umożliwiają wydajne ogrzewanie. Nagrzewnice takie, podobnie jak same wentylatory, zużywają jednak dużo energii, co przekłada się na wysokie opłaty za energię w okresie jesienno-zimowym.
Rekuperatory pozwalają w pewnym stopniu te wydatki zmniejszyć. Dzięki odzyskowi ciepła, energia pobrana do sprawnego działania wentylatorów zostaje odzyskana do ocieplania powietrza nawiewanego. Tym samym zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do samego tylko ogrzania, bo powietrze nawiewane jest już ciepłe.
Wentylacja z odzyskiem, oparta na działaniu rekuperatorów, jest możliwa dzięki temu, że nieodzownym elementem budowy urządzeń rekuperacyjnych jest krzyżowy wymiennik ciepła. Podstawą działania każdego wymiennika, nie tylko tego, który montowany jest w rekuperatorze jest, zgodnie z nazwą wymiana energii cieplnej pomiędzy dwoma jej nośnikami.
W przypadku wymiennika w rekuperatorze, wymiana następuje pomiędzy dwoma strumieniami powietrza - nawiewanym i wywiewanym, przy czym powietrze wywiewane energię oddaje, a nawiewane pobiera ją, dzięki czemu powietrze jest cieplejsze. Powietrze dociera kanałami wlotowymi i wylotowymi, przy czym oba rodzaje powietrza nie mieszają się ze sobą w rekuperatorze.
W przypadku budynków o dużej powierzchni, rekuperatory muszą posiadać odpowiednio dużą moc, aby mogły prawidłowo działać, dostarczając i odbierając powietrze ze wszystkich pomieszczeń w budynku. Wentylacja uchroni nas przed infekcjami powodowanymi przez zanieczyszczone powietrze, a same rekuperatory pozwolą na duże oszczędności. Warto więc zdecydować się na ich montaż.